O kampani

PREČO KAMPAŇ VZNIKLA

  • Pretože online diskusie k témam ako migrácia, Rómovia, islam či registrované partnerstvá bývajú pravidelne prevalcované dezinterpretáciami, falošnými správami (hoaxami), výhradami založenými na zbulvarizovanom vnímaní menšín. V tom lepšom prípade. V tom horšom prípade podnecovaním k násiliu a snívaním o vyhladení.

 

  • Slušný človek už rezignoval a radšej do týchto debát ani nevstupuje. Virtuálna diskusia tak ostala v rukách tých, ktorí sa síce radi štylizujú do role cenzurovaných a umlčiavaných martýrov, no ktorí v skutočnosti vytlačili z debaty všetkých ostatných

 

  • Pretože postoje na internete sa až tak veľmi nelíšia od toho, aké máme postoje aj v offline svete : podľa zistení Eurobarometer 2016 (Meranie verejnej mienky) by len 18% Slovákov nevadil pohľad na dvoch gejov držiacich sa za ruky.[1] Len 16% by rozdýchalo, keby im ich dieťa predstavilo svojho partnera  z radov Moslimov[2].  Len 17% Slovákom je v pohode s tým, ak by si ich dieťa našlo partnera Róma[3], a len 23% by akceptovalo za zaťa či nevestu osoby s afroamerickým pôvodom.[4]

 

  • Pretože nenávistné online prejavy prenikajú aj do offline sveta : posmeľujú k násilným činom, útokom, k ničeniu majetku. Napríklad len za posledný pol rok boli virtuálne vyhrážky voči Moslimom sprevádzané opakovanými fyzickými útokmi[5].

 

  • Pretože konšpirácie, popieranie vedeckých postupov, odmietanie ľahko overiteľných faktov je ďaleko viac atraktívne, než kritické myslenie

 

  • Pretože nechceme nechať Slovensko zhnednúť. Nechceme prenechať virtuálny priestor len pre tých  ktorí mobilizujú verejnosť silnými heslami , strašením a vyrábaním nepriateľov – v menšinách, v Bruseli, v novinároch, v aktivistoch.  Len aby tým zakryli svoje skutočné ciele – „kastovať“ obyvateľstvo, odstrániť svojich odporcov a zlikvidovať  demokratický systém.

 

 

AKTIVITY KAMPANE

 

NEDOVOĽME, ABY KLAMSTVO A MANIPULÁCIA ZATIENILI SKUTOČNÚ PRAVDU

Ak si chcete pozerať na Youtube videá plné odpornej nenávisti voči menšinám, nebudeme vám v tom brániť.  Ani nadávať do extrémistov. Ani nad tým moralizovať. Pred tým, než si ich pozriete, vám však ukážeme skutočné tváre skutočných ľudí, ktorí vám povedia, ako nenávisť zmenila ich životy. Oni či ich blízki zažili holokaust, perzekúcie a násilie. Len preto, že aj o nich kedysi niekto hovoril to, čo budete počuť vo videu, ktoré ste si chceli pozrieť. Ich výpovede sme nadstavili ako reklamu, ktorá sa vám spustí pred  vybranými videami na Youtube.

lydia-page-001eva-page-ds001document-page-ds001

V 45 sekundovom videu vás zoznámime s pani Lýdiou Piovarcsyovou, ktorá prežila holokaust (fotka vľavo)  Spisovateľ Ľudo Ondrejov arizoval jej rodičom antikvariát, toho času jediný v Bratislave. Neskôr dal rodičov pani Lýdie pred jej očami odvliecť do koncentračného tábora. Nacisti nechali jej mamu roztrhať psom, otca zabili v plynovej komore. Pani Lýdia sa ako dieťa ukrývala, no v roku 1945 musela aj ona nastúpiť do vagóna s konečnou v Terezíne. Odtiaľ sa jej za pomoci lekára podarilo utiecť do Prahy.

V druhom nasadenom videu  vám  pani Eva Mosnáková predstaví svoj strastiplný príbeh neustáleho utekania  a ukrývania sa pred nacistami. (Fotka v strede). Ako dieťa prišla o domov, jej rodičia o majetok, stratila veľa svojich blízkych.  Pred koncentračným táborom ju uchránila nemecká rodina, ktorá pani Evu aj s rodinou skrývala.

V treťom videu sme nechali prehovoriť pána Branislava Oláha, potomka obetí rómskeho holokaustu. Pripomína nám príbeh  Jána Klinca z Detvy, bratranca svojho otca, ktorému nacisti zabili takmer všetku širokú rodinu v Detve: nechali ich vykopať si  vlastné hroby, niektorých postrieľali, niektorých v nich pochovali za živa.  a následne ich postrieľali.  Ako spomína pán Braňo, pod mnohými hrobmi sa hýbala zem, pretože streľba všetkých nezabila.

Všetky tri príbehy sme natočili v dvoch dĺžkových verziách : kratšej, 45 sekundovej, ktorá je nasadená pred videá na Youtube. Videa natočené v druhej, o kúsok dlhšej verzii,  si  môžete pozrieť na tomto webe. V nich  vám naši účastníci kampane priblížia, ako nenávisť zmenila ich životy, ako ju vnímajú dnes a aký majú na ňu recept.

 

NEDOVOĽME, ABY SLOVENSKO ZHNEDLO

Dňa 9.9.2016 vyšlo online vydanie denníkov Pravda, Aktuálne.sk, Hospodárske Noviny a  portál Ženy v meste v starohnedej farbe.  Aby nám týmto spôsobom pripomenuli  Deň spomienky na obete holokaustu a rasového násilia.  Ide o silné a cenné gesto, ktoré pripomína úlohu médií pri formovaní verejnej mienky. Aj to je cesta, ktorá pomáha odbúravať stereotypizujúce vnímanie menšín.

Tým, že sa touto cestou zapojili do kampane aj mienkotvorné média, urobili prvý krok k tomu, čo Slovensko potrebuje v boji proti oživovaniu fašistických nálad azda najviac – zapojenie všetkých spoločenských síl,  ktoré nástrojmi vlastnými pre svoju oblasť odmietnu ideológie založené na nenávisti. Dnes tento krok urobili mienkotvorné média.  Čo plánujete urobiť vy?

 

WEB STRÁNKA PROTINENAVISTI.SK

Súčasťou kampane je aj táto web stránka  Keďže tradičné kampaňové weby zvyčajne nestihnú návštevníka vtiahnuť  hlbšie do témy, pripravili sme v nej obsah, ktorý vás s témou cyberhate (nenávisti šírenej internetom) bližšie zoznámi (sekcia Poznaj problém). Pre tých z vás, ktorí cítite potrebu urobiť aj čosi viac, ponúkame zopár dobrých rád a nástrojov, ako sa nenechať ubiť „názorovou väčšinou“. V sekciách Argumentuj! nájdete malú, no snáď užitočnú výbavičku odpovedí a argumentov na najčastejšie hoaxy a mýty o menšinách. V sekciách „Použi nástroje e-aktivizmu“  „Použi právne nástroje“  popisujeme niekoľko konkrétnych možnosti, ktoré sa oplatí pri strete so cyberhate vyskúšať.   Táto časť web stránky sa bude naďalej dynamicky rozvíjať a obohacovať o ďalšie články, nástroje, ale aj publikácie či štúdie spojené s témou cyberhate.  Sledujte náš web aj naďalej!

 

VIZUÁLY, NÁLEPKY, TLAČ

Súčasťou kampane je aj distribúcia kampaňových vizuálov a nálepiek. Výborne sa hodia na miesta, kde extrémna pravica navštevuje kluby vo vašom mieste, ale aj na školy, do čakárni ambulancií či všade tam, kde sa stretajú ľudia a kde výlep a distribúcia nenaruší právne normy. Ak sa chcete zapojiť do pomoci s distribúciou, budeme vám nesmierne vďační. Napíšte nám na materialy@rasizmus.sk

 

PUBLIKÁCIA (NIELEN) PRE UČITEĽOV K TÉME CYBERHATE

Pripravujeme ďalšie rozšírené vydanie publikácie „Cyberhate – nenávisť na internete“ (autorka: Irena Bihariová). Od konca septembra sa môžete o publikáciu prihlásiť na maily materiály@rasizmus.sk

 

PARTNERI A FINANCOVANIE

Kampaň je financovaná zo zdrojov Európskej komisie (93%) a z vlastných zdrojov združenia Ľudia proti rasizmu (7%)  Realizuje sa ako jedna z aktivít projektu EMICVEC – Effective Monitoring, Investigation and Countering of violent extremism in cyberspace. Na tomto projekte spolupracuje viacero subjektov, s vlastnými úlohami a aktivitami : Ministerstvo vnútra SR, ktoré projekt koordinovalo, mimovládna organizácia E-Slovensko a Masarykova univerzita v Brne a nemecká mimovládna organizácia Jugendchutz. Za realizáciu kampane a všetok jej obsah je zodpovedné výlučne združenie Ľudia proti rasizmu.

Na tomto mieste by sme radi poďakovali ďalším subjektom, ktorí nám pomohli so samotnou realizáciou kampane : našim cteným trom respondentom vo videách : Pani Lydke Piovarcsyovej, pani Evičke Mosnákovej a pánovi Braňovi Oláhovi. Rovnako tiež pani Monike Vrzgulovej z Dokumentačného strediska holokaustu za pomoc s organizáciou nahrávania videí. Ďakujeme všetkým médiám, ktoré podporili kampaň či už „zhnednutím“ svojich portálov, alebo priestorom, ktorý venovali tejto téme. V neposlednom rade našej skvelej reklamnej agentúre CREO YOUNG AND RUBICAM, bez veľkorysosti ktorej by kampaň nevznikla.

 

 

 

 

 

 

[1]http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_domov&c=A151012_150021_ln_domov_jzl&foto=JZL5e8aaa_zpadavchod.jpg

[2]http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_domov&c=A151012_150021_ln_domov_jzl&foto=JZL5e8aa7_chodmesmuslimem.jpg

[3] http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_domov&c=A151012_150021_ln_domov_jzl&foto=JZL5e8aa3_dtchodsromem.jpg

[4] http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_domov&c=A151012_150021_ln_domov_jzl&foto=JZL5e8aa3_dtchodsromem.jpg

[5] https://dennikn.sk/424142/bratislave-napadli-moslimku-kricali-nej-ze-teroristka/