Branislav Oláh – foto

Bližšie informácie

Meno a priezvisko Branislav Oláh

Popis

Braňo Oláh má 42 rokov. Dlhoročne sa snaží o pozdvihnutie rómskej menšiny – pracuje pre rómske noviny, je blogger a občiansky aktivista. Virtuálny, ale aj reálny hon na Rómov ho zraňuje, no napriek tomu v ňom nenájdete kúsok zanevretia. Naopak, prihovára sa k ľuďom s pokorou a otvoreným srdcom i mysľou.

Pán Braňo sa s nami podelil o príbehy, ktoré prežila jeho rodina počas Slovenského štátu. „Moji rodičia a starí rodičia vojnu zažili na vlastnej koži a ich príbehy zostali hlboko v mojej duši“, začína svoj príbeh. V ňom nás zoznamuje s osudom Jána Klinca, bratranca svojho otca, ktorému nacisti zabili takmer všetku širokú rodinu v Detve: nechali ich vykopať si  vlastné hroby a následne ich postrieľali.  Ako spomína pán Braňo, pod mnohými hrobmi sa hýbala zem, pretože streľba všetkých nezabila.  A tak ostali pochovaní za živa.

Braňov starý otec Ľudevít a jeho bratia sa zúčastnili SNP, dvaja z jeho bratov Jozef a Mikuláš boli zajatí a odvlečení do koncentračného tábora Mauthausen. Domov sa vrátil len Mikuláš, ktorý o svojich zážitkoch nechcel hovoriť. No keď začal, nikto to nevládal počúvať. Boli príbehy plné hrôzy a bolesti.

Braňo spomína aj na dedka  z matkinej strany, ktorý bol  vzatý do tábora v Hanušovciach nad Topľou a neskôr bol internovaný v Ilave. Po návrate domov rozprával, ako ich dozorcovia trestali za každé maličké previnenie palicovaním, ako museli otrocky drieť na stavbe železnice. Väčšinu času boli hladní, jedávali len šupky zo zemiakov.  Na začiatku roku 1944 úrady rozhodli o jeho prepustení z tábora. Po návrate domov sa  pridal k partizánom, kde bojoval až do oslobodenia.

Ako dodáva, v tom čase nebolo v Podpoľanoch snáď jediného Róma, ktorý by nešiel bojovať proti fašistom počas povstania.

Pán Braňo Oláh dôverne pozná hrôzy, pod ktoré sa podpísala nenávisť. Aj preto nám odkazuje: „Bojím sa toho, že ľudia zabudnú, že zločiny voči ľudskosti rokmi a nenávistnou kampaňou či lžami sa stratia spolu s pamätníkmi, ktorí to zažili, či o tom vôbec počuli. Odolať nenávisti možno len tým, že všetci slušní ľudia sa spoja ľudia sa budú posudzovať podľa ich individuálnych kvalít. Máme toho viac spoločného než toho, čo nás rozdeľuje„.