Eva Mosnáková – dlhé video

Bližšie informácie

Meno a priezvisko Eva Mosnáková

Popis

Pani Eva Mosnáková sa narodila v roku 1929. Skutočný vek by ste jej však ani náhodou netipli! Elegantná dáma, s ešte elegantnejším prejavom, vás skrátka očarí. Svojou dobrosrdečnosťou, humorom a záujmom o druhých.

Prvé roky svojho detstva prežila v Handlovej. Mama pani Evky bola príslušníčkou majority, otec (zverolekár), bol židovského pôvodu.Od smrti v koncentračných táboroch ich uchránila rodina sudetských Nemcov, u ktorých sa pani Eva, vtedy 15 ročná, schovávala so svojimi rodičmi.

Spočiatku rodičia ukryli pani Evu k rodine do Brna. Otec dostal výnimku ako „hospodársky dôležitý Žid“, čo rodinu neskôr spojilo a istú dobu im pomohlo odolávať protižidovským opatreniam. V roku 1944 však stratili výnimky platnosť, a tak bola rodina pani Mosnákovej nútená znovu utekať. Tentokrát do Laciházu, k rodine Konrádovcov, kde nasledujúcich 7 mesiacov uviazli v jednej izbičke. Ako spomína pani Eva, nedalo sa v nej nič, iba sedieť. Raz sa dokonca musela celá rodina ukryť do skrine, aby ani 5 ročná dcéra domácich netušila, že niekto obýva ich izbu. Keď začalo Gestapo odhaľovať ostatných ukrytých Židov v ich okolí, hrozilo, že budú odhalení. Pani Evka spomína, ako jedného dňa zbadala v okne za záclonou susedu. Napriek tomu, že Gestapo zvyšovalo odmenu za odchytenie rodinu pani Mosnákovej, nikto zo susedov ich neprezradil.

V jednej chvíli však predsa len boli nútení opustiť svoj úkryt a v studenom počasí prečkať prehliadky nacistov v poli, ukrytí medzi kukuricou.

Vladimíra z rodina ich ochrancov neskôr zajali a mučili, no aj napriek tvrdým bitkám, rodinu pani Evky neprezradil. Po vojne sa stal jej manželom.

Pani Mosnáková je aj vo svojich 87 rokoch energická, s plným diárom aktivít a nápadov. Najväčšiu radosť jej robí tzv Klub, v ktorom sa stretajú preživší holokaustu a ktorým pani Evka pripravuje každý týždeň program. Každého, kto ju spozná, vybaví nezmazateľnou spomienkou.