Lýdia Piovarcsyová – foto

Bližšie informácie

Meno a priezvisko Lýdia Piovarcsyová

Popis

Pani Lýdia Piovarcsyová sa narodila v roku 1933. Napriek tomu, že prežila hrôzy, aké si dokážeme len sotva predstaviť, je to čiperná, pozitívna a aktívna 83 ročná dáma. Stačí 10 minút rozhovoru s pani Lýdiou, a odchádzate z neho nabití láskou k životu.

Pani Piovarcsyová, za slobodna Steinerová,  sa narodila v Bratislave. Jej rodina vlastnila najstarší antikvariát na Slovensku. Dodnes si kladie otázku, prečo sa študentom nespomína, že Ľudo Ondrejov, o ktorom sa učia v povinnej literatúre, bol v skutočnosti tvrdým antisemitom. Bol to totiž práve on, kto rodičom pani Piovacsyovej arizoval antikvariát. Chvíľu im dovolil v ňom pracovať, potom mu už „zavadzali“. A tak ich dal odvliecť, pred očami ich 9 ročnej dcéry Lydky, do Osvienčimu. Ako neskôr pani Lýdia zistila, nacisti nechali jej mamičku roztrhať psom a otecka zabili v plynovej komore.

Do roku 1945 sa jej darilo skrývať v Kežmarku u starých rodičov, neskôr v Bratislave. Istú dobu prežívala tak, že chodila na obed k staršej pani v Bratislave, kde sa vždy na rovnakú hodinu stretávalo viacero ukrývaných Židov. Keď ich neskôr udali Gestapu, vtrhli do domu na stanovenú hodinu. V januári 1945 tak 11 ročná Lýdia  skončila vo vagóne s konečnou v Terezíne. Neskôr, s pomocou lekára sa jej však podarilo utiecť do Prahy. Hrôzy dievčatka skrývajúceho sa pred nacistami ilustruje spomienka pani Lýdie na príchod do Prahy: bolo to prvý krát po 3 alebo aj viac rokoch, čo som sa mohla umyť a prezliecť si oblečenie.

Po vojne sa pani Piovarsyová vydala, vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Prahe a pôsobila v školstve.

Viac si môžete prečítať aj TU.